Product Details
General Information
| Front Ruling Type | Wide Ruled |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Binding Location | Center |
| Number of Sheets | 48 |
| Product Name | Wide Ruled Flexible Cover Composition Book |
| Width | 7" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Basis Weight | 15 lb |
| Assembly Required | No |
| Cover Color | Manila |
| Country of Origin | India |
| Height | 0.25" |
| Length | 8.5" |
| Features | Flexible Cover ~ Portable ~ Smooth |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Business Notebooks & Journals |
Description
Plain cover composition book contains 48 sheets of legal/wide-ruled paper with no margin. Ideal for notes. Recyclable book features a flexible cover and center-sewn construction.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: UNV66620AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: UNV66614AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: UNV66500AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: UNV66410AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: UNV66400AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: UNV66353AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: SKU-3059090AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: MEA850065AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: MEA450048AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77461CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77290CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA12511CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: SKU-3268978AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77505AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77501AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77333AVAILABLE! Call for Lead Time
Alternative Products
-
Product Code: UNV22000AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Docket Diamond Top-Wire Ruled Planning Pad, Black Cover, Wide/Legal Rule, (60) White 8.5 x 11 SheetsProduct Code: TOP63978AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: TOP25280AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA97227CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA97226CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA97225CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77481CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77480CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77293CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77255CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA10322CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA10111CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA13361AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77222AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: RED3370925 Stock Available
-
Product Code: ROA77922AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77921AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77340AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77333AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77332AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77230AVAILABLE! Call for Lead Time