‹ Prev
Next ›
Environotes BioBased Notebook, 1-Subject, Medium/College Rule, Randomly Assorted Earthtone Cover Color, (70) 11 x 8.5 Sheets
AVAILABLE! Call for Lead Time
- Produced using heavier-weight, 20 lb BioBased paper made entirely of post-consumer and post-agricultural recycled fiber.
- College ruled with margin.
- Coil locked spiral-wire binding minimizes potential of snags.
- One subject notebook.
- Perfect for note taking.
$4.94
Product Details
General Information
| Binding Type | Spiral Bound |
| Front Ruling Type | College Ruled |
| Number of Sheets | 70 |
| Product Name | Environotes College Ruled 1 Subject Recycled Spiral Notebook |
| Width | 8.5" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Post-consumer-waste% | 7% |
| Length | 11" |
| Height | 0.38" |
| Features | Dual Sided ~ Chipboard Backing ~ Heavy Duty Cover |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Basis Weight | 20 lb |
| Assembly Required | No |
| Cover Color | Dark Red ~ Black ~ Dark Blue ~ Green |
| Country of Origin | United States |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Notebook |
Key Data
| Recycled | Yes |
Description
Environotes notebooks are crafted with sustainability in mind, using sugarcane post-agricultural fiber and post-consumer waste. The smooth, college-ruled 20# paper lets you write on both sides for maximum efficiency. Durable, recycled-content covers come in assorted colors to add a touch of personality. The heavy-duty chipboard back provides a sturdy writing surface, and the snag-proof coil-locked wire binding keeps everything secure. From class notes to brainstorming sessions, Environotes are the perfect companion for all your writing needs.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: UNV66500AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: UNV66410AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: UNV66400AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: UNV66353AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: SKU-3059090AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: MEA850065AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: MEA450048AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA97227CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA97226CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77461CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77226CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA12511CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA11384CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA11354CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA11186CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA11098CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA11097CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA11085CSAVAILABLE! Call for Lead Time
Alternative Products
-
Product Code: UNV20946AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: UNV20940AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Docket Diamond Top-Wire Ruled Planning Pad, Black Cover, Wide/Legal Rule, (60) White 8.5 x 11 SheetsProduct Code: TOP63978AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA97225CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77293CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA13362CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA10322CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA10111CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA10021CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77333AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77308298 Stock Available