Product Details
General Information
| Front Ruling Type | Wide Ruled |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Binding Location | Center |
| Number of Sheets | 48 |
| Product Name | Wide Ruled Flexible Cover Composition Book |
| Width | 8" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Basis Weight | 15 lb |
| Assembly Required | No |
| Cover Color | Blue |
| Country of Origin | United States |
| Height | 0.25" |
| Length | 10.5" |
| Features | Flexible Cover ~ Portable |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Notebook |
Description
Record your notes in this permanently bound composition book. Paper is smooth, 15 lb. writing paper with wide-ruled blue lines and a red margin line. Covers are a 7 point blue tag. Each book is produced with center-sewn and tape-bound construction - not designed for sheet tear-out. Sheet size is 10-1/2" x 8". Each book contains 48 sheets.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: UNV66614AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: MEA850065AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: MEA450048AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: SKU-3268978AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77505AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77333AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77308298 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: TOP65000AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: TOP253329 Stock Available
-
Product Code: TOP2533030 Stock Available
-
Product Code: TOP25232AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA97227CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA97226CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA97225CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77255CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA10111CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77222AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: MEA05512AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: JDKE67008AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: MEA05510553 Stock Available
-
Product Code: ROA77922AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77921AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77920AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77340AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77332AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77230AVAILABLE! Call for Lead Time