‹ Prev
Next ›
Grade School Ruled Composition Book, Grade 1 Manuscript Format, Green Marble Cover, (80) 9.75 x 7.5 Sheets, 48/Carton
AVAILABLE! Call for Lead Time
Non-Returnable
- Grade school composition book has skip line ruling.
- Marbled cover with a generously sized front-cover labeling form.
- The back-to-school basic for students of all ages.
- Center sewn binding.
- High-quality, ruled paper makes note taking easy.
$227.60
Product Details
General Information
| Binding Location | Center |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Number of Sheets | 80 |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Packaged Quantity | 48 / Carton |
| Width | 7.5" |
| Product Name | Grade School Ruled Marble Hard Cover Composition Book |
| Height | 0.33" |
| Length | 9.8" |
| Features | Hard Cover ~ Durable Cover ~ Smooth ~ Class Schedule ~ Stiff-back ~ Permanent Bind ~ Skip-Line Ruling ~ Stiff-cover |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Country of Origin | United States |
| Cover Color | Green Marble |
| Basis Weight | 15 lb |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Notebook |
Description
Nurture young minds with fun and functional composition books! Trusted for over 130 years, these permanently bound composition books are the perfect companion for young learners. Each book features high-quality, 15# paper with kid-friendly ruled lines to encourage proper penmanship development and to match your child's age and writing ability. The center-sewn and tape bound construction ensures their notes stay secure throughout the school year. These composition books are a great way to encourage creativity and develop essential writing skills!
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: UNV66500AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: UNV66410AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: UNV66400AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: UNV66353AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: SKU-3059090AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: TOP25280AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA97227CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA97226CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77293CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77290CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA13367CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA11384CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA11376CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA11354CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA11295CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA11098CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA11097CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA11085CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: MEA05512AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: MEA05510555 Stock Available
-
Product Code: ROA77920AVAILABLE! Call for Lead Time
Alternative Products
-
Product Code: UNV20946AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: UNV20940AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Docket Diamond Top-Wire Ruled Planning Pad, Black Cover, Wide/Legal Rule, (60) White 8.5 x 11 SheetsProduct Code: TOP63978AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: TOP20801AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77293CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77290CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77255CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA15009CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA10322CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA10111CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA10021CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: MEA38052AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA13361AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77505AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77501AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77222AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77922AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77921AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77920AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77340AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77333AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77332AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77308298 Stock Available