‹ Prev
Next ›
Poly Flex Composition Notebook, Wide/Legal Rule, Randomly Assorted Cover Colors, (70) 9.75 x 7.5 Sheets, 24/Carton
AVAILABLE! Call for Lead Time
Non-Returnable
- Pages are center-sewn and tapebound to permanently bind them.
- Smooth, 15 lb paper for neater notes.
- Flexible poly cover.
- Great for your backpack.
$99.81
Product Details
General Information
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Binding Location | Center |
| Front Ruling Type | Wide Ruled |
| Number of Sheets | 70 |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |
| Width | 7.5" |
| Product Name | Poly Flex Comp Book |
| Height | 0.33" |
| Length | 9.8" |
| Features | Hard Cover ~ Permanent Bind ~ Flexible Cover ~ Durable Cover ~ Tear Proof |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Basis Weight | 15 lb |
| Cover Color | Black ~ Burgundy ~ Teal ~ Blue |
| Country of Origin | United States |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Notebook |
Description
Record your notes in this permanently bound composition book. Paper is smooth 15# writing paper with blue lines and a red margin line. Cover is durable, flexible 12-pt poly (great for backpacks!). Each book is produced with center-sewn and tape bound construction, not designed for sheet tear-out.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: UNV66500AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: UNV66410AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: UNV66400AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: UNV66353AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: SKU-3059090AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: UNV22000AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Docket Diamond Top-Wire Ruled Planning Pad, Black Cover, Wide/Legal Rule, (60) White 8.5 x 11 SheetsProduct Code: TOP63978AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: MEA850065AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: MEA450048AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA97227CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA97226CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA97225CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA83910CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA83909CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77461CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77293CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77226CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA13367CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA13362CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA12511CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA11384CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA11376CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA11354CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA11295CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA11186CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA11098CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA11097CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA11085CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77340AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77333AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77308298 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: TOP74109AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: TOP2540028 Stock Available
-
Product Code: TOP20801AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA97227CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA97225CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA95371CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA83933CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA83911CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA12102CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA11186CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA11098CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA10322CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA10021CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: MEA38052AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77222AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77230AVAILABLE! Call for Lead Time