Marble Cover Composition Book, Wide/Legal Rule, Black Marble Cover, (36) 8.5 x 7 Sheets
- The back-to-school basic for students of all ages.
- Quality wide-ruled paper makes note taking easy.
- Marbled cover composition book.
- Center sewn binding.
- Cover allows space for labeling.
Product Details
General Information
| Front Ruling Type | Wide Ruled |
| Binding Location | Side |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Number of Sheets | 36 |
| Product Name | Wide Ruled Flexible Cover Composition Book |
| Width | 7" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Basis Weight | 15 lb |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Cover Color | Black Marble |
| Height | 0.13" |
| Length | 8.5" |
| Features | Flexible Cover ~ Portable |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Notebook |
Description
Organize your thoughts with confidence with Roaring Spring Composition Books! For over 130 years, Roaring Spring Paper Products, a trusted American family-owned business, has been crafting high-quality composition books to meet your needs. Whether you're a student taking notes in class or someone who prefers the permanence of a bound book, we have the perfect option for you. All our composition books feature smooth, 15# paper with wide ruled blue lines and a red margin line for clear organization. Many include helpful extras like pre-printed class schedules on the inside cover. With center-sewn and tape bound construction, your notes are secure throughout the year. Roaring Spring Composition Books—where quality meets affordability!
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: UNV66614AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: UNV22000AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: UNV20946AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: UNV20940AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: MEA850065AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: MEA450048AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA10111CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: SKU-3268978AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77922AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77921AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77920AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77340AVAILABLE! Call for Lead Time
Alternative Products
-
Product Code: TOP65000AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA97226CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA97225CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77226CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA12511CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77505AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77501AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77222AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: JDKE67008AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77922AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77921AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77920AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77333AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77308298 Stock Available
-
Product Code: ROA77230AVAILABLE! Call for Lead Time