Product Details
General Information
| Binding Location | Center |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Front Ruling Type | Wide Ruled |
| Number of Sheets | 60 |
| Product Name | Wide Ruled Hard Cover Composition Book |
| Width | 7.5" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Height | 0.27" |
| Length | 9.8" |
| Features | Hard Cover ~ Durable Cover ~ Smooth ~ Class Schedule |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Basis Weight | 15 lb |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Sri Lanka |
| Cover Color | Black Marble |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Notebook |
Description
Record your notes in this permanently bound composition book with 60 sheets. Smooth, 15 lb. writing paper is wide-ruled in blue and has a red margin line. Covers are made with a hard white board that is printed with a real marble-look pattern in black. Inside covers are printed with class schedule and other useful information. Each book is produced with center-sewn and tapebound construction and not designed for sheet tearout.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: UNV66620AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: UNV66614AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: UNV66500AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: UNV66410AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: UNV66400AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: UNV66353AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: SKU-3059090AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: MEA850065AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: MEA450048AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA97227CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA97226CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77461CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77226CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA13363CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA12511CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA11384CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA11376CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA11354CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA11295CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA11186CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA11098CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA11097CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA11085CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: SKU-3268978AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77922AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77921AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77920AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77230AVAILABLE! Call for Lead Time
Alternative Products
-
Product Code: TOP20801AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA97227CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA97226CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA97225CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77290CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA12511CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA10021CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: MEA38052AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77505AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77501AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77922AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77921AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77333AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77332AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77308298 Stock Available