‹ Prev
Next ›
Flexible Cover Marble Composition Book, Medium/College Rule, Randomly Assorted Cover Colors, (80) 10.25 x 7.88 Sheets, 48/CT
AVAILABLE! Call for Lead Time
Non-Returnable
- Permanently bound to keep pages together.
- Smooth paper for easy writing.
- Helps keep your writing neat.
- Flexible cover with space to write your name for quick reference.
$258.71
Product Details
General Information
| Binding Location | Center |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Front Ruling Type | College Ruled |
| Number of Sheets | 80 |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Packaged Quantity | 48 / Carton |
| Product Name | Colored Flex Cover Composition Book |
| Width | 7.9" |
| Height | 0.50" |
| Length | 10.3" |
| Features | Permanent Bind ~ Class Schedule ~ Flexible Cover |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Basis Weight | 15 lb |
| Cover Color | Purple ~ Red ~ Blue Marble |
| Country of Origin | United States |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Notebook |
Description
Record your notes in this permanently bound composition book. Paper is smooth 15# writing paper with blue lines and a red margin line. Covers are a flexible white board (great for backpacks!) that are printed in the traditional marble pattern. Each book is produced with center-sewn and tape bound construction, not designed for sheet tear-out.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: UNV66500AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: UNV66410AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: UNV66400AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: UNV66353AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: SKU-3059090AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: UNV20946AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: UNV20940AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77461CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77226CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA13367CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA11384CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA11376CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA11354CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA11295CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA11098CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA11097CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA11085CSAVAILABLE! Call for Lead Time
Alternative Products
-
Product Code: UNV22000AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: TOP25447AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: TOP253329 Stock Available
-
Product Code: TOP2533030 Stock Available
-
Product Code: TOP25280AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: TOP25232AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77481CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77461CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77255CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77220CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA12102CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: RED3370925 Stock Available
-
Product Code: MEA06900352 Stock Available
-
Product Code: MEA05512AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: MEA0667273 Stock Available
-
Product Code: MEA05510553 Stock Available
-
Product Code: ROA77920AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77333AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77308298 Stock Available