Marble Cover Composition Book, Wide/Legal Rule, Black Marble Cover, (60) 10 x 8 Sheets
- Marbled cover composition book.
- Center sewn binding.
- Quality wide-ruled paper makes note taking easy.
- Cover allows space for labeling.
- The back-to-school basic for students of all ages.
Product Details
General Information
| Front Ruling Type | Wide Ruled |
| Binding Location | Center |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Number of Sheets | 60 |
| Product Name | Black Cover Flexcomp 10"x8" WM |
| Width | 8" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Basis Weight | 15 lb |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Sri Lanka |
| Cover Color | Black Marble ~ White |
| Height | 0.33" |
| Length | 10.5" |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Composition Book |
Description
Organize your thoughts with confidence with Roaring Spring Composition Books! For over 130 years, Roaring Spring Paper Products, a trusted American family-owned business, has been crafting high-quality composition books to meet your needs. Whether you're a student taking notes in class or someone who prefers the permanence of a bound book, we have the perfect option for you. All our composition books feature smooth, 15# paper with wide ruled blue lines and a red margin line for clear organization. Many include helpful extras like pre-printed class schedules on the inside cover. With center-sewn and tape bound construction, your notes are secure throughout the year. Roaring Spring Composition Books—where quality meets affordability!
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: UNV66614AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: MEA850065AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: MEA450048AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA10111CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: SKU-3268978AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77501AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77333AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77308298 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: ROA97227CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA97226CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA97225CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77255CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA10113CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA10111CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: MEA09902AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77222AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77922AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77921AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77920AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77340AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77332AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77230AVAILABLE! Call for Lead Time