‹ Prev
Next ›
Covered Engineering Pad, Quadrille Rule (5 sq/in), (80) Green 8.5 x 11 Sheets, 24/Carton
AVAILABLE! Call for Lead Time
Non-Returnable
- Sold by the case - 24 total
- 5x5 grid 20# green paper
- Dimensions: 8.5" x 11" 80 Sheets
- Cloth bound cover and heavy weight back. Perforated pages tear out easily and are 3 hole punched
- Made in the USA
- 3-hole punched for use with standard ring binders
$416.15
Product Details
General Information
| Binding Type | Glued |
| Number of Sheets | 80 |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |
| Width | 8.5" |
| Product Name | Covered Engineering Pad |
| Height | 1.20" |
| Length | 11" |
| Features | Heavyweight ~ Hole-punched ~ Perforated ~ Bond Paper ~ Tear Proof |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Basis Weight | 20 lb |
| Country of Origin | United States |
| Cover Color | Buff |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Quadrille/Graph Pad |
Description
Part of the Signature Collection, these Engineering Notepads are covered and tape-bound for extra durability. Heavyweight paper reduces bleed. The 20 lb. paper features a frame front with a 1/2" margin and a 5 x 5 enclosed grid on the back for precise sketches, record-keeping and notes. Each clothbound pad contains 80 sheets. Perforated, 8-1/2" x 11" sheets and cover are three-hole punched along the 11" binding edge so it can easily fit inside letter-size, three-ring binders.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: TOP35101AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: TOP35041AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: TOP33081AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: TOP3305154 Stock Available
-
Product Code: TOP33041AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: TOP22030CAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: TOP2200032 Stock Available
-
Product Code: ROA95782CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA95389CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA95382CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Wirebound Engineering Notebook, 20 lb Bond Paper Stock, Green Cover, (80) 11 x 8.5 Sheets, 24/CartonProduct Code: ROA11382CSAVAILABLE! Call for Lead Time
Alternative Products
-
Product Code: ROA95382CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA95161CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77519CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77290CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA74804CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA52505CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA17030CSAVAILABLE! Call for Lead Time