‹ Prev
Next ›
Whitelines Notebook, Dotted Rule (5 mm), Gray/Orange Cover, (70) 8.25 x 5.75 Sheets, 12/Carton
AVAILABLE! Call for Lead Time
Non-Returnable
- Paper works with your phone so you can instantly digitize your work.
- Digital-friendly note-taking; use the free Whitelines App to simply scan, save and share your notes.
- Perforated for easier removal.
- Gray, 20 lb. paper makes the white lines pop off the page; also easier on the eyes than traditional white paper.
- Interior includes place for class schedule.
$128.90
Product Details
General Information
| Front Ruling Type | Dotted |
| Binding Type | Wire Bound |
| Number of Sheets | 70 |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Product Name | Dot Ruled Wirebound Journal |
| Width | 5.8" |
| Basis Weight | 20 lb |
| Cover Color | Gray |
| Country of Origin | United States |
| Height | 0.33" |
| Length | 8.3" |
| Features | Printed |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Business Notebooks & Journals |
Description
Merge the greater clarity of writing on gray paper with sharing technology and you have Whitelines! The paper has Whitelines technology, which, when combined with the free Whitelines mobile phone app, will create an instant electronic file of whatever is on the page, while eliminating all background not on the paper.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: TOP5687431 Stock Available
-
Product Code: TOP56873AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: TOP56872AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA28031CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA17030CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA17001CSAVAILABLE! Call for Lead Time
Alternative Products
-
Product Code: ROA95288CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA95284CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA53101CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA52509CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA20815CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA20097CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA17001CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA12102CSAVAILABLE! Call for Lead Time