‹ Prev
Next ›
Stiff-Back Pad, Medium/College Rule, (100) Canary Yellow 8.5 x 11 Sheets, 36/Carton
AVAILABLE! Call for Lead Time
Non-Returnable
- Microperforated sheets for easy removal.
- Extra-heavy chipboard back for writing support.
- Top binding great for lefties.
- Smooth writing surface college-ruled and 3-hole punched for easy fit in 3-ring binders.
$274.81
Product Details
General Information
| Binding Type | Stapled/Tapebound |
| Binding Location | Edge |
| Front Ruling Type | College Ruled |
| Number of Sheets | 100 |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |
| Width | 8.5" |
| Product Name | Xtra Stiff Back Knee Pad Writing Pad |
| Height | 0.50" |
| Length | 11.8" |
| Features | Poly Wrapped ~ Micro Perforated ~ Stiff-back ~ Easy Tear ~ Chipboard Backing ~ Hole-punched |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Basis Weight | 15 lb |
| Country of Origin | United States |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Notebook |
Description
Smooth, 15 lb writing paper has college ruled blue lines and a red margin line. Sheets are micro-perforated for EZ removal. Extra heavy 80 pt chipboard backs allow for lap usage or use as a clipboard. Stapled and taped construction. Full sheet size is 8.5" x 11.75", and tear-out size is 8.5" x 11". 3-hole punched to fit in standard 3-ring binders, and individually poly-wrapped.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: UNV35882AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: UNV35852AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: UNV35693AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: TOP753515 Stock Available
-
Product Code: TOP753371 Stock Available
-
Product Code: TOP7532177 Stock Available
-
Product Code: TOP752311 Stock Available
-
Product Code: TOP75140AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: TOP751118 Stock Available
-
Product Code: TOP74880AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: TOP63975AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: TOP639606 Stock Available
-
Product Code: TOP63753AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: TOP6341027 Stock Available
-
Product Code: TOP63400AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: TOP63160AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: TOP63140AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: TOP63120AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: TOP63116AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: TOP20815AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: TOP2081324 Stock Available
-
Product Code: TOP20811AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: AMP20360AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: TOP20304AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: TOP202046 Stock Available
-
Product Code: TOP20172AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: TOP201702 Stock Available
-
Product Code: TOP2015237 Stock Available
-
Product Code: TOP20054R1 Stock Available
-
Product Code: TOP20029AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: TOP2001820 Stock Available
-
Product Code: TOP20004AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA95288CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA74535CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA12511CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA74500AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: PAC49105 Stock Available
-
Product Code: MEA5988028 Stock Available
-
Product Code: MMM563PRLAVAILABLE! Call for Lead Time
Alternative Products
-
Product Code: ROA77650CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA74221CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA74220CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA17006CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA13115CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA13114CSAVAILABLE! Call for Lead Time