‹ Prev
Next ›
Sketch Book, 60 lb Drawing Paper Stock, Black/Green/White Cover, (100) 11 x 8.5 Sheets, 12/Carton
AVAILABLE! Call for Lead Time
Non-Returnable
- Adaptive for most media, including ink, marker, crayon and pencil.
- Perfect for sketches, drawings or scribbles.
- Ideal for art classes.
- Stiff back is ideal for sketching on-the-go.
$179.98
Product Details
General Information
| Front Ruling Type | Plain |
| Binding Type | Twin Wirebound |
| Binding Location | Edge |
| Number of Sheets | 100 |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Width | 8.5" |
| Product Name | Rembrandt SketchBook |
| Basis Weight | 20 lb |
| Country of Origin | United States |
| Height | 0.75" |
| Length | 11" |
| Features | Unruled ~ Easy Tear ~ Printed ~ Chipboard Backing ~ Micro Perforated ~ Built-in Pocket |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Sketch Book |
Description
The 60-lb white drawing paper used in the sketch book is perfect for sketches, drawings or scribbles. It is adaptive for most media, including ink, marker, crayon and pencil. The wire bound sheets keep pages neat. The back is made from heavy-duty 50 pt chipboard.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: ROA52511CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA52509CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA12354CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA12102CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA12284AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA1227421 Stock Available
-
Product Code: PAC4794AVAILABLE! Call for Lead Time