‹ Prev
Next ›
Whitelines Engineering Pad, Quadrille Rule (5 sq/in), (80) Gray 8.5 x 11 Sheets, 24/Carton
AVAILABLE! Call for Lead Time
Non-Returnable
- Use free Whitelines App to simply scan, save and share your notes.
- 3-hole punched for easy fit in 3-ring binder.
- Paper works with your phone so you can instantly digitize your notes.
- Top binding makes this pad easy for lefties.
- Gray, 20 lb paper makes the white lines pop off the page; also easier on the eyes than traditional white paper.
- Interior includes place for class schedule.
$316.33
Product Details
General Information
| Front Ruling Type | Quad Ruled |
| Binding Type | Glued |
| Number of Sheets | 80 |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |
| Width | 8.5" |
| Product Name | Whitelines Engineering Pad |
| Basis Weight | 20 lb |
| Country of Origin | United States |
| Cover Color | Gray ~ Black |
| Height | 0.38" |
| Length | 11" |
| Features | Shrink Wrap ~ Enclosed Grid Printing ~ Chipboard Backing ~ Hole-punched |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Columnar Book |
Description
Merge the greater clarity of writing on gray paper with sharing technology and you have Whitelines! The paper has Whitelines technology, which when combined with the free Whitelines mobile phone app, will create an instant electronic file of whatever is on the page, while eliminating all background not on the paper.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: ROA95389CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA95382CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA95371CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Wirebound Engineering Notebook, 20 lb Bond Paper Stock, Green Cover, (80) 11 x 8.5 Sheets, 24/CartonProduct Code: ROA11382CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA74500AVAILABLE! Call for Lead Time