- Venting channels make removing liners from the recycle bin up to 80% easier, improving productivity and reducing the risk of worker injury.
- Four bag cinches secure liners around the rim of the recycling can and create quick, knot-free liner changes.
- Robust handles at the base and rim of the recycling bin resist tearing and improve control while lifting and emptying.
- Rib-strengthened rim resists crushing while the step design prevents jamming when nested.
- Crafted of the highest quality commercial-grade materials for superior durability.
<
>
Rubbermaid Slim Jim Recycling Container w/Venting Channels, Plastic - 23 Gallon, Blue
110 Stock Available
Product Details
General Information
| Capacity | 23 gal |
| Product Color | Blue |
| Width | 11" |
| Product Name | Venting Slim Jim Container |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 22" |
| Country of Origin | United States |
| Height | 30" |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
Product Information
| Brand | Rubbermaid |
| Type | Waste Receptacle |
Key Data
| Recycled | Yes |
Description
For use in areas of high paper generation, such as near copiers, printers and in mailrooms.
- Contains Post Consumer Recycled Resin (PCR) exceeding EPA guidelines.
- Station containers serve as a convenient central
People who bought this also bought
-
Product Code: RCP1971257CTAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: RCP264307BLU26 Stock Available
-
Product Code: RM-3959-73BLUAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: RM-3958-73BLU4 Stock Available
-
Product Code: RM-2956-73BLUAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: RM-3541GRA3 Stock Available
-
Product Code: SAF9931SSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: SAF9798BLAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: SAF9794BLAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: RM-5714-73BLU38 Stock Available
-
Product Code: RM-2957-73BLU48 Stock Available
-
Product Code: RM-2955-73BLU706 Stock Available
-
Product Code: RM-2632-73BLU40 Stock Available
