- Stackable for convenient use of multiple containers at one time.
- Nestable for easy storage and shipping.
- Inboard handles for easy lifting and carrying, meeting municipality container requirements.
- Made from linear low density polyethylene to withstand harsh weather conditions and prevent cracking, denting, or bowing.
- Texture and design prevent liquid and debris build up for easy cleaning.
<
>
Rubbermaid Recycling Box 14-Gallon - 5714-73 (Blue)
38 Stock Available
Product Details
General Information
| Capacity | 14 gal |
| Product Color | Blue |
| Width | 16" |
| Product Name | 14-gallon Recycling Box |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 21" |
| Country of Origin | United States |
| Height | 14.8" |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
Product Information
| Brand | Rubbermaid |
| Type | Waste Receptacle |
Key Data
| Recycled | Yes |
Description
| Width : | 16" |
| Depth : | 21" |
