- Moisture- and impact-resistant high-density polyethylene.
- Includes decals: Paper, Cans, Waste and Plastic.
- Easy assembly.
- 100% recyclable.
<
>
At-Your-Disposal Recycling Center, Two 28 gal Bins, Polyethylene, Black
AVAILABLE! Call for Lead Time
Product Details
General Information
| Capacity | 28 gal |
| Product Color | Black |
| Width | 31" |
| Product Name | Double Recycling Center Receptacles |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 16" |
| Country of Origin | China |
| Manufacturer | Safco Products |
| Manufacturer Website Address | http://www.safcoproducts.com |
| Height | 33" |
Product Information
| Brand | Genware |
| Type | Waste Receptacle |
Description
100% recyclable receptacle keeps all recycling and waste needs labeled, sorted and contained under one lid. 28-gallon bins are moisture-resistant and impact-resistant. Decals keep bins neat and organized. Decals included are Paper, Plastic, Cans and Waste.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
