‹ Prev
Next ›
Spring Signature Composition Notebook, Quadrille Rule (5 sq/in), Black Marble Cover, (70) 9.75 x 7.5 Sheets, 24/Carton
AVAILABLE! Call for Lead Time
Non-Returnable
- Your favorite composition book but better with black wire binding so your pages lie flat.
- Perforated so you can easily tear out.
- Smooth, heavyweight paper that works great with porous pens.
- Snag-proof performance with coil-locked wire binding.
$158.54
Product Details
General Information
| Number of Sheets | 70 |
| Binding Type | Spiral Bound |
| Front Ruling Type | Quad Ruled |
| Height | 0.30" |
| Length | 9.8" |
| Features | Perforated ~ Heavyweight Sheet ~ Snag Proof |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Basis Weight | 20 lb |
| Cover Color | Black Marble |
| Country of Origin | United States |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |
| Width | 7.5" |
| Product Name | Wirebound Composition Book |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Quadrille/Graph Notebook |
Description
The Roaring Spring Signature Collection includes premium features such as rounded corners, lay flat design, and heavy weight perforated paper. Record your notes in this special spiral wire bound composition book. Paper is premium 20# writing paper. Pages are micro perforated for clean and easy tear outs. Cover is printed in the traditional black marble pattern.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: ROA97227CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA95161CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77688CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77255CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA17001CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA10004CSAVAILABLE! Call for Lead Time
Alternative Products
-
Product Code: ROA77591CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77461CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77255CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA74804CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA20815CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA20097CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA20096CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA17001CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA11098CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77505AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77333AVAILABLE! Call for Lead Time