‹ Prev
Next ›
EnviroShades Legal Notepads, Wide/Legal Rule, (50) Assorted Color 5 x 8 Sheets, 72/Carton
AVAILABLE! Call for Lead Time
Non-Returnable
- Sold as a case - 12 six packs - includes one of each: orchid, blue, green, ivory, pink and grey
- Dimensions: 5" x 8" 50 Sheets
- Our legal pads are made with recycled paper
- Heavy pt chipboard backs
- Made in the USA
$214.04
Product Details
General Information
| Front Ruling Type | Wide Ruled |
| Binding Type | Stapled/Tapebound |
| Number of Sheets | 50 |
| Product Name | Enviroshades Jr. Legal Pad |
| Width | 5" |
| Packaged Quantity | 72 / Carton |
| Post-consumer-waste% | 3% |
| Basis Weight | 15 lb |
| Country of Origin | United States |
| Height | 1.13" |
| Length | 8" |
| Features | Micro Perforated ~ Double Red Margin ~ Smooth |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Specialist Books |
Key Data
| Recycled | Yes |
Description
Brighten up your desk using these writing pads with color paper. Each Enviroshades Legal Pad contains smooth, pastel, 15 lb. recycled paper features legal ruling in blue and red double-margin lines. Sheets are microperforated for easy removal. Thick chipboard backs add stability and offer writing support. Sheets and backs are stapled and tapebound.
From the Manufacturer
Alternative Products
-
Product Code: ROA95382CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA95284CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA74754CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA74535CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA74221CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA52511CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA24525CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA12354CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA11299CSAVAILABLE! Call for Lead Time