‹ Prev
Next ›
Shipping Labels W/ Trueblock Technology, Laser Printers, 3.33 X 4, White, 6/sheet, 100 Sheets/box
25 Stock Available
Non-Returnable
- Create professional-looking labels quickly.
- Adhesive sticks to more tough surfaces, ensuring your label doesn't fall off your package.
- Labels with TrueBlock® Technology are guaranteed to completely cover everything underneath so you can re-use mailing tubes, boxes and more!
- Easy to customize with free templates and designs.
$49.75
Product Details
General Information
| Adhesive Type | Permanent |
| Finishing | Matte |
| Label Length | 4" |
| Label Width | 3 21/64" |
| Number of Labels per Sheet | 6 |
| Number of Sheets | 100 |
| Product Material | Paper |
| Print Technology | Laser |
| Product Color | White |
| Shape | Rectangle |
| Total Number of Labels | 600 |
| Product Name | Shipping Labels, Sure Feed, 3-1/3" x 4" , 600 White Labels (5164) |
| Product Line | TrueBlock |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Packaged Quantity | 600 / Box |
| Features | Permanent Adhesive ~ Jam Resistant ~ Customizable |
| Manufacturer | Avery |
| Country of Origin | Mexico |
Product Information
| Brand | Avery |
| Type | Shipping Label |
Description
Make sure your packages get where they're supposed to go without any confusing markings showing through when you use these shipping labels. TrueBlock® Technology completely covers everything underneath. The adhesive sticks to more tough surfaces, ensuring your label doesn't fall off your package. It's easy to create custom labels with logos, barcodes and more. Just print your labels right from your own printer. It's easier than ever to get the job done right.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE5817AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: AVE5516310 Stock Available
-
Product Code: AVE95910AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: AVE95905AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: AVE596319 Stock Available
-
Product Code: AVE5664AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: AVE55164AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: AVE516372 Stock Available