‹ Prev
Next ›
Shipping Labels w/ TrueBlock Technology, Inkjet/Laser Printers, 2 x 4, White, 10/Sheet, 500 Sheets/Carton
AVAILABLE! Call for Lead Time
- Create professional-looking labels quickly.
- Adhesive sticks to more tough surfaces, ensuring your label doesn't fall off your package.
- Labels with TrueBlock® Technology are guaranteed to completely cover everything underneath so you can re-use mailing tubes, boxes and more!
- Easy to customize with free templates and designs.
$174.19
Product Details
General Information
| Adhesive Type | Permanent |
| Label Width | 2" |
| Label Length | 4" |
| Finishing | Matte |
| Shape | Rectangle |
| Total Number of Labels | 5000 |
| Number of Sheets | 500 |
| Number of Labels per Sheet | 10 |
| Product Material | Paper |
| Product Color | White |
| Print Technology | Laser |
| Product Line | TrueBlock |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Packaged Quantity | 5000 / Carton |
| Product Name | Shipping Labels, Sure Feed, 2" x 4" , 5,000 Labels (95910) |
| Features | Permanent Adhesive ~ Jam Resistant ~ Smudge Resistant ~ Customizable ~ Stick & Stay |
| Manufacturer | Avery |
| Country of Origin | Mexico |
Product Information
| Brand | Avery |
| Type | Shipping Label |
Description
Get large shipping and mailing projects out the door quickly and easily with these White Shipping Labels featuring TrueBlock Technology. These bright-white labels with permanent adhesive completely block out any writing underneath so your boxes and envelopes have a neat, professional appearance every time. The number of jam-free, smudge-free labels is perfect for all your high-volume projects. Easily customize with your logo or graphics using free online designs and templates. Then just print using your laser printer and ship.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.