Matte Clear Easy Peel Mailing Labels W/ Sure Feed Technology, Laser Printers, 3.33 X 4, Clear, 6/sheet, 50 Sheets/box
- Sure Feed technology helps deliver a reliable feed through your printer to avoid misalignments and jams.
- Matte clear labels blend into white surfaces for a printed-on look.
- Peel and apply labels quickly with Easy Peel label technology; fold the sheet back to display the Pop-Up Edge for convenient peeling.
- Permanent adhesive stays secure on a variety of surfaces including envelopes, plastic, cardboard, plastic, metal and glass.
- Clear labels are perfect for personalizing envelopes, greeting cards, invitations and more with free templates at avery.com/templates.
- 8.5" x 11" sheets.
Product Details
General Information
| Label Width | 3 21/64" |
| Label Length | 4" |
| Finishing | Matte |
| Adhesive Type | Permanent |
| Product Material | Film |
| Product Color | Clear |
| Print Technology | Laser |
| Number of Labels per Sheet | 6 |
| Number of Sheets | 50 |
| Shape | Rectangle |
| Total Number of Labels | 300 |
| Product Name | Avery® Clear Shipping Labels, Sure Feed, 3-1/3" x 4" 300 Labels (15664) |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Packaged Quantity | 300 / Box |
| Product Line | Easy Peel |
| Country of Origin | Mexico |
| Features | Permanent Adhesive ~ Jam Resistant ~ Easy Peel ~ Pop Up Edge |
| Manufacturer | Avery |
Product Information
| Brand | Avery |
| Type | Shipping Label |
Description
All your mailing is easier with these Clear Easy Peel® Mailing Labels. Labels virtually disappear on white and light colored surfaces. These labels feature exclusive Avery® Sure Feed® technology to improve print alignment and avoid jamming. The blue, textured strip on the top of each sheet provides better grip for printer rollers and helps feed the sheet through your printer. Ultrahold® permanent adhesive makes sure that these labels stick and stay without peeling, curling or falling off. The Pop-up Edge™ offers fast peeling--just bend the label sheet to expose the label edge, peel, then fold the sheet back to flat in a jiffy. They're also great as gift tags or as ID and organization labels. Easily import names, addresses and logos and print on your labels with free templates and designs from Avery® Design & Print. Get pages of professional-looking labels filled with eye-catching text and graphics.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE5817AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: AVE5516310 Stock Available
-
Product Code: AVE95910AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: AVE95905AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: AVE596319 Stock Available
-
Product Code: AVE55164AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: AVE516425 Stock Available
-
Product Code: AVE516372 Stock Available