‹ Prev
Next ›
Legal Pad, Wide/Legal Rule, (50) White 8.5 x 11 Sheets, 72/Carton
AVAILABLE! Call for Lead Time
Non-Returnable
- Heavy chipboard back for dependable support.
- Smooth writing surface legal-ruled with a double-margin line.
- Perfect for taking notes during meetings or in class.
- Top binding great for lefties.
- Microperforated sheets for easy removal.
$117.68
Product Details
General Information
| Front Ruling Type | Wide Ruled |
| Binding Type | Stapled/Tapebound |
| Number of Sheets | 50 |
| Product Name | Legal Pads |
| Width | 8.5" |
| Post-consumer-waste% | 3% |
| Packaged Quantity | 72 / Carton |
| Basis Weight | 15 lb |
| Country of Origin | United States |
| Height | 0.25" |
| Length | 11.8" |
| Features | Micro Perforated ~ Unpunched ~ Chipboard Backing ~ Double Red Margin |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Specialist Books |
Key Data
| Recycled | Yes |
Description
Legal paper pad. Smooth, 15 lb writing paper has legal ruled blue lines and double red margin lines. Sheets are micro-perforated for EZ removal. 34-pt chipboard back adds stability. Stapled and taped construction. Full sheet size is 8.5" x 11.75", and tear-out size is 8.5" x 11".
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: ROA77650CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA74535CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA74221CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA74220CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA12511CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA11097CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA10322CSAVAILABLE! Call for Lead Time