Lefty Notebook, 3-Subject, Medium/College Rule, Randomly Assorted Cover Colors, (120) 11 x 9 Sheets, 24/Carton
- Bound on the right-hand side of the book to accommodate left-handed writers and note-takers.
- Durable cover.
- Snag-proof wire on right side is more comfortable for left-handed use.
- Sheets are microperforated for easy tear-out.
Product Details
General Information
| Front Ruling Type | College Ruled |
| Binding Location | Side |
| Binding Type | Spiral Bound |
| Number of Sheets | 120 |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |
| Product Name | Lefty 3 Subject College Ruled Left Handed Spiral Notebook |
| Width | 9" |
| Basis Weight | 15 lb |
| Cover Color | Red ~ Blue ~ Black Green |
| Country of Origin | United States |
| Height | 0.55" |
| Length | 11" |
| Features | Micro Perforated ~ Storage Pocket ~ Snag Proof ~ Smooth ~ Easy Tear ~ Coil Locked |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Notebook |
Description
Lefties, rejoice! Take notes with ease using Roaring Spring Notebooks. Founded in 1887 by D.M. Bare, Roaring Spring Paper Products has been an integral part of the Roaring Spring community for more than 130 years. Employing over 200 people, the company prides itself on remaining a family-owned, American small business. We understand the challenges left-handed writers face, which is why we offer notebooks specifically designed for you! Featuring a comfortable right-side spiral bound construction that won't smudge your writing, these notebooks will match your style. Ruled, 15# white paper with a red margin line for easy organization. The micro-perforated sheets ensure clean and easy tear-out, and the durable laminated covers offer added protection for your notes. Roaring Spring Lefty Notebooks are the perfect companion for left-handed writers of all ages!
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: UNV66500AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: UNV66353AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: SKU-3059090AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: UNV20946AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: UNV20940AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: TOP74109AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: TOP73506AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: TOP73505AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: TOP63794AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: TOP2540028 Stock Available
-
Product Code: TOP20801AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA13507CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA13505CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA13367CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA13115CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA13114CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA11376CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA11295CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA11186CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA11085CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: MEA38052AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: MEA09902AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: PAC2426AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: MEA09120AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: MEA066222208 Stock Available
-
Product Code: MEA72057AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: MEA09910AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: MEA06206AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: MEA05200AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77230AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: REDA7150BLK10 Stock Available
-
Product Code: PAC2425AVAILABLE! Call for Lead Time
Alternative Products
-
Product Code: UNV66410AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA97227CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA97226CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77461CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA13507CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA13505CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA13115CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA13114CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA12511CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA11384CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA11354CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA11295CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA11098CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA11097CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA11085CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA10381CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: MEA0607410 Stock Available
-
Product Code: MEA0621067 Stock Available
-
Product Code: MEA0620841 Stock Available
-
Product Code: MEA06062AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: REDAF91508111 Stock Available