‹ Prev
Next ›
Engineer Pad, Data Format (0.5" Margin) and Quadrille Rule (5 sq/in, 1 sq/in), (100) Light Green 8.5 x 11 Sheets, 24/Carton
AVAILABLE! Call for Lead Time
Non-Returnable
- 5 x 5 graph-ruled for drawings and layouts.
- Excellent for engineering labs and classes.
- 3-hole punched for use with standard ring binders.
- Glued construction, poly-wrapped.
$199.60
Product Details
General Information
| Binding Location | Top |
| Binding Type | Glued |
| Number of Sheets | 100 |
| Packaged Quantity | 48 / Carton |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Product Name | 5x5 Grid Engineering Pad |
| Width | 8.5" |
| Basis Weight | 15 lb |
| Country of Origin | United States |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Features | Chipboard Backing ~ Hole-punched ~ Poly Wrapped ~ Smooth |
| Length | 11" |
| Height | 0.33" |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Quadrille/Graph Pad |
Description
Excellent pad for usage in engineering classes and labs. Smooth writing paper is plain, except for printed outline box on top of sheet, and has 5 square/inch grid layout printed on back of sheet. Back grid shows through to front as dimensional guide for drawings and layouts. 34 pt chipboard backs add stability. Glued along 8.5" (top) edge and 3-hole punched to fit in standard 3-ring binders. Each pad is poly-wrapped.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: TOP35101AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: TOP35041AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: TOP33081AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: TOP3305154 Stock Available
-
Product Code: TOP33041AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: TOP22030CAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: TOP2200032 Stock Available
-
Product Code: ROA95782CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA95389CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA95371CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Wirebound Engineering Notebook, 20 lb Bond Paper Stock, Green Cover, (80) 11 x 8.5 Sheets, 24/CartonProduct Code: ROA11382CSAVAILABLE! Call for Lead Time