‹ Prev
Next ›
Xtl All-Purpose Vinyl Labels, 2" X 24.6 Ft, Black On White
5 Stock Available
- Industrial-strength labels withstand the toughest conditions – moisture, chemicals, a wide range of temperatures, UV light and more
- Durable thermal transfer printing technology – label text won’t smear or fade
- From textured surfaces to cables, vinyl labels are ideal for almost any labelling application
- Tape Width: 54 mm / Tape Length: 7 m
- For use with Dymo XTL 500 only
$72.04
Product Details
General Information
| Label Width | 2" |
| Product Material | Vinyl |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Product Color | White |
| Label colour | Black on white |
| Product colour | Black |
| Print technology | Thermal transfer |
| Material | Vinyl |
| Country of origin | Belgium |
| Suitable for textured surface | Yes |
| Heat-resistant | Yes |
| Cold-resistant | Yes |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Oil-resistant | Yes |
| Water-resistant | Yes |
| Chemical-resistant | Yes |
| Temperature range (T-T) | -40 - 60 °C |
| Certification | UL 969 |
| Compliance industry standards | ANSI/TIA 606-B |
| Brand compatibility | DYMO |
| Compatibility | XTL 500 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Tape width | 5.4 cm |
| Tape length | 7 m |
| Width | 65 mm |
| Depth | 72 mm |
| Height | 120 mm |
| Weight | 180 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Box |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 116.5 cm |
| Pallet gross weight | 226.3 kg |
| Products per pallet | 63 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
Product Information
| Brand | Dymo |
| Type | Label Tape |
Description
DYMO Industrial labels help you get labeling jobs done fast and done right – the first time. The right label for virtually every situation and surface. From textured surfaces to cables, vinyl labels are ideal for almost any labeling application. Vinyl offers moisture, chemical and UV resistance, making it ideal for labeling both indoors and outdoors. Available in sizes from 12 mm to 54 mm (½” to 2”) and in a wide range of colors that fit with OSHA, ANSI and ISO color standards to enhance workplace communication and safety. UL recognized as a component to UL 969.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: BRTTZES9411 Stock Available
-
Product Code: BRTTZES62121 Stock Available
-
Product Code: BRTTZES25128 Stock Available
-
Product Code: BRTTZEFA3268 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE541AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: BRTTZE4513 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE252AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: BRTTZE251514 Stock Available
-
Product Code: NSN6576749AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: DYM4580361 Stock Available
-
Product Code: DYM450185 Stock Available
-
Product Code: DYM45013107 Stock Available
-
Product Code: DYM186875116 Stock Available
-
Product Code: DYM1848436 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.