Product Details
General Information
| Shape | Rectangle |
| Product Color | White |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Label Width | 15/16" |
| Label colour | Black on white |
| Tape type | TZe |
| Product colour | White |
| Country of origin | Philippines |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Tape width | 2.4 cm |
| Tape length | 8 m |
| Width | 30 mm |
| Depth | 70 mm |
| Height | 90 mm |
| Weight | 64 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package weight | 94 g |
| Pallet gross height | 16.2 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 24 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 4 pc(s) |
| Pallet gross weight | 258 kg |
| Products per pallet | 2400 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Label Tape |
Key Data
| Recyclable | Yes |
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet | Yes |
Description
Create reliable labels that are designed to withstand extremes of temperature, sunlight, water, chemicals and abrasion with this TZe-251 24mm black on white labelling tape. Compatible with a huge range of our label printers, this genuine Brother product makes staying organised around either the home or office simple.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: BRTTZES9411 Stock Available
-
Product Code: BRTTZES62121 Stock Available
-
Product Code: BRTTZEFA3268 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE541AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: BRTTZE4513 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE252AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: NSN6576749AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: DYM4580361 Stock Available
-
Product Code: DYM450185 Stock Available
-
Product Code: DYM45013100 Stock Available
-
Product Code: DYM18687555 Stock Available
-
Product Code: DYM186875116 Stock Available
-
Product Code: DYM1848436 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.