Tz Extra-Strength Adhesive Laminated Labeling Tape, 0.7" X 26.2 Ft, Black On Matte Silver
- Count on the professional look of Brother Genuine labels for premium quality and performance in a variety of applications.
- Extraordinary adhesive properties, up to twice as strong as standard laminating labels, make them ideal for the toughest labeling task.
- For labeling in harsh environments on a variety of plastics, painted surfaces and textured surfaces.
- If you need a label that's visible but doesn't stick out and demand attention, this label tape is exactly what you need.
Product Details
General Information
| Adhesive Type | Permanent |
| Label Width | 45/64" |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Product Color | Black |
| Tape type | TZ |
| Product colour | Silver |
| Print technology | Thermal transfer |
| Material | Paper |
| Tape length | 8 m |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Box |
| Tape size | 1.8 cm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Label Tape |
Description
This tape features our exclusive laminated tape process and our Extra Strength Adhesive with up to twice the adhesive strength of our Standard Laminated tapes. These labels stay on under both normal conditions and in harsh indoor and outdoor environments. Recommended for use on textured, rough or uneven surfaces. Great for slippery painted metal items or powder coated surfaces. Each tape is 8m (26.2 ft) long. For Use With: PT-1300, PT-1400, PT-1500, PT-1500PC, PT-1600, PT-1650, PT-1700, PT-1750, PT-1800, PT-1810, PT-1830, PT-1830C, PT-1830SC, PT-1830VP, PT-1880, PT-18R, PT-1900, PT-1910, PT-1950, PT-1960, PT-2030, PT-2030AD, PT-2030VP, PT-2100, PT-2110, PT-2200, PT-2210, PT-2300, PT-2310, PT-2400, PT-2410, PT-2430PC, PT-2500PC, PT-2600, PT-2610, PT-2700, PT-2710, PT-2730, PT-2730VP, PT-300, PT-300B, PT-310, PT-310B, PT-320, PT-330, PT-350, PT-3600, PT-520, PT-540, PT-580C, PT-9200DX, PT-9200PC, PT-9400, PT-9500PC, PT-9600
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: BRTTZES62121 Stock Available
-
Product Code: BRTTZES25128 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE541AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: BRTTZE4513 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE252AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: BRTTZE251514 Stock Available
-
Product Code: DYM450185 Stock Available
-
Product Code: DYM45013107 Stock Available
-
Product Code: DYM18687555 Stock Available