‹ Prev
Next ›
Step-On Receptacle, 7 gal, Stainless Steel, Chrome/Black
AVAILABLE! Call for Lead Time
Non-Returnable
- Step-on function means no need to touch container to open it.
- Smooth-operating foot pedal provides handsfree access to tapered spring-action door.
- Lid closes slowly with quiet operation.
- Rigid plastic liner with built-in bag retainer included.
- Finish helps protect against fingerprints.
$232.15
Product Details
General Information
| Capacity | 7 gal |
| Product Color | Stainless Steel |
| Width | 14" |
| Product Name | Hands-free Step-on Stainless Receptacle |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 14" |
| Country of Origin | China |
| Height | 21" |
| Manufacturer Website Address | http://www.safcoproducts.com |
| Manufacturer | Safco Products |
Product Information
| Brand | Genware |
| Type | Waste Receptacle |
Description
Step-on functions means no need to touch container to open it. Smooth-operating foot pedal provides handsfree access to tapered spring-action door. Lid closes slowly with quiet operation. Rigid plastic liner with built-in bag retainer included. Finish helps protect against fingerprints.
People who bought this also bought
-
Product Code: HLMHLSS16RFRAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: HLMHLSS13DFRAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: HLMHLSS01RFRAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: SAF9925TNAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: SAF9925BLAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: HLMHLSS16RAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: HLMHLSS13RAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: HLMHLSS13DAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: HLMHLSS08RAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: HLMHLSC04G15BAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: HLMHLSC04G15AAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: HLMHLSC01G09AAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: HLMHLS13SBAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: SAF9941SSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: RCPR2030SSPL2 Stock Available
-
Product Code: SAF9940BLAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: SAF9935BL1 Stock Available
-
Product Code: SAF9923BL6 Stock Available
-
Product Code: SAF9922TN6 Stock Available
-
Product Code: RCPST24SSPL1 Stock Available