Product Details
General Information
| Capacity | 7 gal |
| Product Color | Gray |
| Width | 14.5" |
| Product Name | 28 Quart Fire Resistant Wastebasket |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 10.5" |
| Country of Origin | Canada |
| Height | 15.5" |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
Product Information
| Brand | Rubbermaid |
| Type | Waste Receptacle |
Description
Rubbermaid Fire Resistant Wastebasket, 28-Quart - 2543 (Gray) UL Listed. Approved fire-safe/self-extinguishing for indoor containment of dry flammable paper waste. Won‚™t burn, melt or contribute fuel to container contents
People who bought this also bought
-
Product Code: RCP6146RED10 Stock Available
-
Product Code: RCP614500RED1 Stock Available
-
Product Code: SAF9717BL9 Stock Available
-
Product Code: RM-2955GRAAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: RM-2955BLA370 Stock Available
-
Product Code: RM-2955BEIAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: RM-2541BLA6 Stock Available