- All-plastic construction won't chip, rust, or dent.
- Fits under standard desk heights, even with extended lid.
- Rolled rims add strength.
- Easy-to-clean.
<
>
Rubbermaid Deskside Plastic Wastebasket, Rectangular, 3 1/2 gal - 2955 (Black)
420 Stock Available
Product Details
General Information
| Capacity | 3.25 gal |
| Product Color | Black |
| Width | 8.3" |
| Product Name | 13 QT Standard Deskside Wastebasket |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 11.4" |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Height | 12.1" |
Product Information
| Brand | Rubbermaid |
| Type | Waste Receptacle |
Description
Rubbermaid Deskside Plastic Wastebasket, Rectangular, 3 1/2 gal - 2955 (Black) Space efficient, economical and easy to clean
