Product Details
General Information
| Capacity | 3.50 gal |
| Product Color | Black |
| Width | 8.3" |
| Product Name | 14 QT Fire-Resistant Wastebasket |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 11.1" |
| Country of Origin | United States |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Height | 12.3" |
Product Information
| Brand | Rubbermaid |
| Type | Waste Receptacle |
Description
Rubbermaid Fire Resistant Wastebasket, 14-Quart - 2541 (Black) UL Listed. Approved fire-safe/self-extinguishing for indoor containment of dry flammable paper waste. Won‚™t burn, melt or contribute fuel to container content
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.