‹ Prev
Next ›
Plastic Step-On Receptacle, 12 gal, Plastic, Tan
AVAILABLE! Call for Lead Time
Non-Returnable
- Hands-free for sanitary waste disposal.
- Lid opens by stepping on pedal, closes automatically after each use.
- Lid helps to contain odors, hides waste.
- Lightweight design for easy transport.
$107.03
Product Details
General Information
| Capacity | 12 gal |
| Product Color | Tan |
| Width | 15.8" |
| Product Name | Plastic Step-on Waste Receptacle |
| Packaged Quantity | 1 Carton |
| Depth | 16" |
| Country of Origin | China |
| Height | 23.8" |
| Manufacturer Website Address | http://www.safcoproducts.com |
| Manufacturer | Safco Products |
Product Information
| Brand | Genware |
| Type | Waste Receptacle |
Description
Ideal for offices, warehouses, garages, and homes, this hard-working trash receptacle offers ample storage for waste. A convenient foot pedal allows for sanitary trash disposal, keeping people healthy and safe. The lightweight receptacle is easy to clean and move.
People who bought this also bought
-
Product Code: HLMHLSS16RFRAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: HLMHLSS08RFRAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: HLMHLSS01RFRAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: SAF9924TNAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: SAF9924BLAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: HLMHLSS16RAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: HLMHLSS13RAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: HLMHLSS13DAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: HLMHLSS03RAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: HLMHLSS01RAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: HLMHLSC04G15BAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: HLMHLSC04G15AAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: SAF9941SSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: RCPR2030SSPL2 Stock Available
-
Product Code: SAF9940BLAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: SAF9935BL1 Stock Available
-
Product Code: SAF9927BB3 Stock Available
-
Product Code: SAF9923BL1 Stock Available
-
Product Code: SAF9922TN6 Stock Available
-
Product Code: SAF9687SS2 Stock Available
-
Product Code: SAF9686SSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: SAF9685SSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: RCPST12EPLWHAVAILABLE! Call for Lead Time