‹ Prev
Next ›
Designer Line Silhouettes Waste Receptacle, 12 gal, Steel, Silver Metallic
AVAILABLE! Call for Lead Time
- Sleek shape and contemporary pattern beautifully blend with modern facilities and environments
- Leak-proof rigid plastic liner included to help contain liquids and keep the surrounding area cleaner
- Retainer bands discreetly hold liner bags in place and out of sight
- Lid is fastened to receptacle for easy waste removal
- Leg levelers provide stability on uneven surfaces
$444.62
Product Details
General Information
| Capacity | 12 gal |
| Product Color | Silver |
| Width | 18" |
| Product Name | Half Round Metallic Waste Receptacle |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 9" |
| Height | 32" |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
Product Information
| Brand | Rubbermaid |
| Type | Waste Receptacle |
Key Data
| Recycled | Yes |
Description
Offers functional litter control in an elegant design. The garbage can has an open top with a vinyl trimmed disposal opening. The trash can is made of fire-safe steel. Its wall-hugging design is ideal for areas where looks are important and space is limited. The lift-off trash can body makes it easier to empty and has a rigid plastic liner that will not leak.
People who bought this also bought
-
Product Code: HLMHLSS16RFRAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: HLMHLSS01RFRAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: HLMHLSS16RAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: HLMHLSS13RAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: HLMHLSS13DAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: HLMHLSS01RAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: HLMHLSC04G15BAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: HLMHLSC04G15AAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: SAF9941SSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: RCPR2030SSPL2 Stock Available
-
Product Code: SAF9940BLAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: SAF9935BL1 Stock Available
-
Product Code: SAF9934BLAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: SAF9923TNAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: SAF9923BL6 Stock Available
-
Product Code: SAF9922TN6 Stock Available
-
Product Code: SAF9922BL2 Stock Available