‹ Prev
Next ›
At-Your-Disposal Vertex Receptacle, 38 gal, Polyethylene, Black
AVAILABLE! Call for Lead Time
- Sturdy for outdoor use; aesthetically designed for indoor use.
- Concave lid guides debris into the opening.
- Built-in UV inhibitors keep container looking great even after prolonged exposure to the sun.
- High-density, polyethylene receptacle for long-lasting use.
- Moisture- and impact-resistant receptacle.
- Interior retainer ring hides bag while holding it in place.
$313.90
Product Details
General Information
| Capacity | 38 gal |
| Product Color | Black ~ Silver |
| Width | 36" |
| Product Name | At-Your-Disposal Vertex Waste Receptacle |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 20" |
| Country of Origin | China |
| Manufacturer | Safco Products |
| Manufacturer Website Address | http://www.safcoproducts.com |
| Height | 38" |
Product Information
| Brand | Genware |
| Type | Waste Receptacle |
Description
Heavy-duty container is sturdy for outdoor use and aesthetically designed for indoor use. Concave lid guides debris into the opening. Built-in UV inhibitors keep container looking great even after prolonged exposure to the sun. High-density polyethylene extends the life. Moisture- and impact-resistant receptacle. Interior retainer ring hides bag while holding it in place.
People who bought this also bought
-
Product Code: HLMHLSC04G15BAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: HLMHLSC04G15AAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: SAF9940BLAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: SAF9923BL5 Stock Available
-
Product Code: SAF9486BL6 Stock Available
-
Product Code: SAF9485BL3 Stock Available
-
Product Code: RCPS3ETBK1 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.