‹ Prev
Next ›
X-Treme Rubber Bands, Size 117b, 0.08" Gauge, Black, 1 Lb Box, 200/box
20 Stock Available
Non-Returnable
- Latex-free rubber bands made from a type of synthetic rubber called EPDM (Ethylene Propylene Diene Monomer).
- EPDM gives the bands outstanding properties that make it resilient to UV, heat, ozone, weather and age.
- Ideal for a wide range of applications.
- Recommended for home, office and recreational use.
$16.05
Product Details
General Information
| Pack Weight | 1 lb |
| Product Color | Black |
| Width | 0.1" |
| Product Name | X-treme Rubber Bands |
| Packaged Quantity | 200 / Box |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
| Length | 7" |
Product Information
| Brand | HMD |
| Type | Pins/Clips/Fasteners |
Description
Latex-free rubber bands made from a type of synthetic rubber called EPDM (Ethylene Propylene Diene Monomer). This type of rubber gives the bands outstanding properties that make it resilient to UV, heat, ozone, weather and age. Each 7" x 1/8" band has built-in longevity and offers a wide range of applications for home, office and recreational use.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.