- Bright white labels for sharper print quality are perfect for creating labels for shipping and organizing.
- 250 sheet boxes, ideal for large labeling projects.
- Easy to customize with free templates and designs at Avery® Design & Print at avery.com/print.
- 8 1/2 x 11 sheets for laser or inkjet printers.
<
>
White Shipping Labels-Bulk Packs, Inkjet/laser Printers, 3.5 X 5, White, 4/sheet, 250 Sheets/box
AVAILABLE! Call for Lead Time
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Adhesive Type | Permanent |
| Label Width | 3 1/2" |
| Label Length | 5" |
| Finishing | Matte |
| Shape | Rectangle |
| Total Number of Labels | 1000 |
| Number of Sheets | 250 |
| Number of Labels per Sheet | 4 |
| Product Color | White |
| Print Technology | Laser ~ Inkjet |
| Product Material | Paper |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Packaged Quantity | 1000 / Box |
| Product Name | Shipping Labels, Sure Feed, 3-1/2" x 5" , 1,000 Labels (95935) |
| Features | Permanent Adhesive ~ Jam Resistant ~ Smudge Resistant ~ Customizable |
| Manufacturer | Avery |
| Country of Origin | Mexico |
Product Information
| Brand | Avery |
| Type | Shipping Label |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
