- Bring an elegant touch to your product labeling, marketing materials, packaging labels, and other projects with eye-catching labels that feature stunning metallic gold borders
- Easily create and print custom labels using Avery Design & Print Online and the available label templates and design tools, or handwrite on labels for one-of-a-kind personalization
- GGet long-lasting labeling with Avery labels that stick securely to most smooth surfaces, including cardboard, paper, plastic, glass, tin, and metal, with strong permanent adhesive
- Print clear text and crisp graphics with printable blank label sheets optimized for both laser and inkjet printers to help prevent smearing or smudging
- These versatile rectangle labels are great for custom product labels, wedding labels, packaging labels, thank you labels, name tags, party favor labels, jar labels, gift labels, and more
<
>
White Easy Peel Mailing Labels with Metallic Border, Inkjet/Laser Printers, 2 x 4, White, 10/Sheet, 10 Sheets/Pack
AVAILABLE! Call for Lead Time
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Adhesive Type | Permanent |
| Finishing | Matte |
| Label Width | 4" |
| Label Length | 2" |
| Shape | Rectangle |
| Total Number of Labels | 100 |
| Number of Sheets | 10 |
| Number of Labels per Sheet | 10 |
| Product Material | Paper |
| Product Color | White |
| Print Technology | Inkjet ~ Laser |
| Product Line | Easy Peel |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Packaged Quantity | 100 / Pack |
| Product Name | Labels with Metallic Gold Borders, 2" x 4" , 100 (6541) |
| Features | Peel-off ~ Curl Resistant ~ Stick & Stay ~ Pop Up Edge ~ Tear Proof |
| Manufacturer | Avery |
| Country of Origin | Mexico |
Product Information
| Brand | Avery |
| Type | Address Label |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
