‹ Prev
Next ›
UV Pro Ultraviolet Counterfeit Detector for USD and Most International Currencies, Black/Silver
AVAILABLE! Call for Lead Time
- Compact, handy tool is excellent for checking international currency, passports, driver's licenses and IDs, traveler's checks and more.
- Powerful LED ultraviolet light reveals security markings.
- Validate identification instantly.
- Operates on AAA batteries.
$20.75
Product Details
General Information
| Product Color | Gray Silver |
| Width | 1.4" |
| Product Name | UV Pro Fraud Detector |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Assembly Required | No |
| Application/Usage | Fraud Detection ~ ID Card ~ Passport ~ Credit Card |
| Counterfeit Detection Technology | Ultraviolet |
| Country of Origin | United States |
| Limited Warranty | 90 Day |
| Length | 1.4" |
| Height | 4" |
| Features | Counterfeit Detection ~ Handheld |
| Manufacturer Website Address | http://www.drimark.com |
| Manufacturer | Dri Mark Products, Inc |
Product Information
| Brand | Dri-Mark |
| Type | Cash Bags |
Description
Validate identification instantly. Powerful LED ultraviolet light reveals security markings. Compact, handy tool is excellent for checking international currency, passports, driver's licenses and IDs, traveler's checks and more. Operates on AAA batteries.
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.