‹ Prev
Next ›
Shipping Labels With Trueblock Technology, Inkjet Printers, 8.5 X 11, White, 25/pack
17 Stock Available
Non-Returnable
- Create professional-looking labels quickly.
- Adhesive sticks to more tough surfaces, ensuring your label doesn't fall off your package.
- Labels with TrueBlock® Technology are guaranteed to completely cover everything underneath so you can re-use mailing tubes, boxes and more!
- Easy to customize with free templates and designs.
$14.85
Product Details
General Information
| Finishing | Matte |
| Label Width | 8 1/2" |
| Label Length | 11" |
| Adhesive Type | Permanent |
| Product Material | Paper |
| Product Color | White |
| Print Technology | Inkjet |
| Number of Labels per Sheet | 1 |
| Number of Sheets | 25 |
| Total Number of Labels | 25 |
| Product Name | TrueBlock Shipping Labels, 8-1/2" x 11" , 25 Labels (8165) |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Packaged Quantity | 25 / Pack |
| Product Line | TrueBlock |
| Country of Origin | Mexico |
| Features | Permanent Adhesive ~ Jam Resistant ~ Smudge Resistant ~ Customizable ~ Stick & Stay |
| Manufacturer | Avery |
Product Information
| Brand | Avery |
| Type | Shipping Label |
Description
Make sure your packages get where they're supposed to go without any confusing markings showing through when you use these shipping labels. TrueBlock® Technology completely covers everything underneath. The adhesive sticks to more tough surfaces, ensuring your label doesn't fall off your package. It's easy to create custom labels with logos, barcodes and more. Just print your labels right from your own printer. It's easier than ever to get the job done right.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE84265 Stock Available
-
Product Code: AVE8168114 Stock Available
-
Product Code: AVE86658 Stock Available
-
Product Code: AVE8255AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: AVE82548 Stock Available
-
Product Code: AVE8253AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: AVE816436 Stock Available
-
Product Code: AVE816377 Stock Available
-
Product Code: AVE1866511 Stock Available