‹ Prev
Next ›
Full-Sheet Vibrant Inkjet Color-Print Labels, 8.5 X 11, Matte White, 20/pack
AVAILABLE! Call for Lead Time
Non-Returnable
- Provide vivid color and sharp text for brilliant, high-resolution color images.
- Ideal for mailings, messages, invitations and announcements.
- Guaranteed printer performance in HP, CanonĀ®, EpsonĀ® and other popular printers.
- 8.5" x 11" sheets.
$9.81
Product Details
General Information
| Adhesive Type | Permanent |
| Finishing | Matte |
| Label Width | 8 1/2" |
| Label Length | 11" |
| Number of Labels per Sheet | 1 |
| Number of Sheets | 20 |
| Product Color | White |
| Print Technology | Inkjet |
| Product Material | Paper |
| Total Number of Labels | 20 |
| Product Name | White Shipping Labels, 8-1/2" x 11" , 20 Labels (8255) |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Packaged Quantity | 5 |
| Features | Permanent Adhesive ~ Customizable |
| Manufacturer | Avery |
| Country of Origin | Mexico |
Product Information
| Brand | Avery |
| Type | Shipping Label |
Description
Labels can be printed with vivid color and sharp text and are ideal for special mailings, messages, invitations and announcements. Easy to customize with free templates and designs using Avery Design & Print. 8.5" x 11" sheets for color laser and inkjet printers.