‹ Prev
Next ›
Rubbermaid WaveBrake 2.0 Bucket/Wringer Combos, Side-Press, 35 qt, Plastic, Black - 1863896
6 Stock Available
- Patented WaveBrake baffles result in less splashing while mopping and maneuvering, helping to create a safer environment for patrons and staff.
- The new generation of WaveBrake is built to last, with features you can continue to depend on.
- Handle is made from steel, with a comfort grip for long-lasting durability.
- Helps prevent water from spilling on to floors while emptying dirty water, to help floor remain dry and safe.
- Casters will not scuff floors, to keep them looking their best.
$200.76
Product Details
General Information
| Bucket Capacity | 8.75 gal |
| Product Material | Tubular Steel ~ Plastic |
| Product Color | Black |
| Width | 16.1" |
| Product Name | WaveBrake Side Press Mop Bucket |
| Product Line | WaveBrake |
| Packaged Quantity | 1 / Carton |
| Height | 19.8" |
| Length | 29.8" |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Country of Origin | United States |
| Assembly Required | No |
Product Information
| Brand | RubbmdComm |
| Type | Buckets & Pails |
Description
Large target area facilitates faster and more efficient mopping for commercial cleaning jobs. Heavy duty ergonomic wringer is designed to last over 40,000 cycles. Convenient foot pedal water evacuation - no lifting required. Mop handle secures during t