‹ Prev
Next ›
Rubbermaid Service/Utility Cart, Two-Shelf, 34 1/8w x 17 3/8d x 32 3/8h, Black
24 Stock Available
- Easy-grip horizontal flat handle with handle compartments.
- Designed with rounded corners to protect furniture, walls, and doorways.
- Durable structural foam construction is lightweight and maneuverable with 500 lbs. of storage weight capacity.
- Lipped shelf features integrated V-notch to hold pipe and conduit securely for safe cutting.
- Deep pocket shelves to keep loads secure.
$212.91
Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Maximum Load Capacity | 500 lb |
| Number of Casters | 4 |
| Product Color | Black |
| Total Number of Shelves | 2 |
| Product Name | 9T6600 Heavy-Duty Utility Cart |
| Width | 17.4" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Caster Size | 5" |
| Country of Origin | United States |
| Height | 31.5" |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
Product Information
| Brand | Rubbermaid |
| Type | Carts |
Description
Heavy-duty plastic won’t rust, dent, chip or peel yet lightweight for easy maneuverability and quiet operation. Rounded corners mean no sharp edges to nick walls or furniture. Structural foam construction, 300-lb. capacity. Two tray-style shelves
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.