‹ Prev
Next ›
Rubbermaid Heavy-Duty Utility Cart, Two-Shelf, 25 9/10w x 45 1/5d x 32 1/5h, Black, 500 lb Capacity
8 Stock Available
- The Rubbermaid Commercial Utility Cart with Lipped Shelf is perfect for transporting materials, supplies, and heavy loads in almost any environment.
- Ergonomic push handle provides optimum control.
- Molded-in storage compartments, holsters, hooks, and notches.
- Molded-in customizable fittings.
- High density structural resin construction.
- Easy-access bottom shelf.
$229.37
Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Maximum Load Capacity | 500 lb |
| Number of Casters | 4 |
| Product Color | Black |
| Product Material | Resin ~ Polypropylene |
| Total Number of Shelves | 2 |
| Product Name | Medium Utility Cart with Lipped Shelf |
| Width | 25.9" |
| Weight (Approximate) | 37 lb |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Caster Size | 5" |
| Country of Origin | United States |
| Height | 33.3" |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
Product Information
| Brand | Rubbermaid |
| Type | Carts |
Description
Rubbermaid Heavy-Duty Utility Cart, Two-Shelf, 25 9/10w x 45 1/5d x 32 1/5h, Black, 500 lb Capacity Tough Duramold construction won't dent, chip or flake. No maintenance required. Light and easy to maneuver, easy to keep clea