‹ Prev
Next ›
Ecofriendly Mailing Labels, Inkjet/laser Printers, 3.33 X 4, White, 6/sheet, 100 Sheets/pack
AVAILABLE! Call for Lead Time
Non-Returnable
- A natural choice for getting the job done and doing right by the environment.
- EcoFriendly address and shipping labels are made of 100% recycled material, processed Chlorine Free and printed using soy based ink.
- Easy to customize with free templates from Avery® Design & Print.
- 8.5 x 11 sheets for laser and inkjet printers.
$32.32
Product Details
General Information
| Label Width | 3 21/64" |
| Label Length | 4" |
| Finishing | Matte |
| Adhesive Type | Permanent |
| Product Material | Paper |
| Product Color | White |
| Print Technology | Laser ~ Inkjet |
| Number of Labels per Sheet | 6 |
| Number of Sheets | 100 |
| Shape | Rectangle |
| Total Number of Labels | 600 |
| Product Name | Eco-Friendly Shipping Labels for for Laser and Inkjet Printers, 3?" x 4" |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Packaged Quantity | 600 / Box |
| Product Line | EcoFriendly |
| Country of Origin | Mexico |
| Features | Recyclable ~ Permanent Adhesive ~ Customizable ~ Chlorine-free ~ Water Based |
| Manufacturer | Avery |
Product Information
| Brand | Avery |
| Type | Shipping Label |
Description
These versatile ecofriendly address or shipping labels work for you, and the environment. With our free templates and designs from Avery® Design & Print, you can transform your mailing lists into customized labels in minutes. They're also great to use with personalized gifts, crafts, organization and identification. The label paper and packaging is made of entirely of recycled materials and processed chlorine free. Both are printed using soy- and vegetable-based inks and both are recyclable. Just a little step to leaving a smaller footprint.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: UNV80001AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: AVE5974AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: AVE5956AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: AVE9594511 Stock Available
-
Product Code: AVE95940AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: AVE95920AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: AVE5976AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: AVE5964AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: AVE30604AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: AVE3060335 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.