- A natural choice for getting the job done and doing right by the environment.
- EcoFriendly address and shipping labels are made of 100% recycled material, processed Chlorine Free and printed using soy based ink.
- Easy to customize with free templates from Avery® Design & Print.
- 8.5 x 11 sheets for laser and inkjet printers.
<
>
Ecofriendly Mailing Labels, Inkjet/laser Printers, 2 X 4, White, 10/sheet, 100 Sheets/pack
AVAILABLE! Call for Lead Time
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Label Length | 4" |
| Label Width | 2" |
| Finishing | Matte |
| Adhesive Type | Permanent |
| Product Material | Paper |
| Product Color | White |
| Print Technology | Laser ~ Inkjet |
| Number of Labels per Sheet | 10 |
| Number of Sheets | 100 |
| Shape | Rectangle |
| Total Number of Labels | 1000 |
| Product Name | Eco-Friendly Shipping Labels for Laser and Inkjet Printers, 2" x 4" |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Packaged Quantity | 1000 / Box |
| Product Line | EcoFriendly |
| Country of Origin | Mexico |
| Manufacturer | Avery |
| Features | Recyclable ~ PVC-free ~ Permanent Adhesive ~ Customizable ~ Chlorine-free ~ Water Based ~ Peel-off |
Product Information
| Brand | Avery |
| Type | Shipping Label |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
