‹ Prev
Next ›
designer line silhouettes waste receptacle, 16 gal, steel, silver metallic
AVAILABLE! Call for Lead Time
Non-Returnable
- Sleek shape and contemporary pattern beautifully blend with modern facilities and environments
- Leak-proof rigid plastic liner included to help contain liquids and keep the surrounding area cleaner
- Retainer bands discreetly hold liner bags in place and out of sight
- Lid is fastened to receptacle for easy waste removal
- Leg levelers provide stability on uneven surfaces
$575.84
Product Details
General Information
| Capacity | 16 gal |
| Product Color | Silver Metallic |
| Width | 14.8" |
| Product Name | Silhouettes 16G Waste Container |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Height | 30.4" |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 14.8" |
Product Information
| Brand | Rubbermaid |
| Type | Waste Receptacle |
Description
Sleek Silhouettes Decorative Square Indoor Waste Container features a contemporary perforated pattern designed to seamlessly and beautifully blend with modern facilities and environments. It is made from heavy-gauge, fire-safe steel with the lid fastened to the receptacle, making waste collection faster and more convenient. Leg levelers provide stability on uneven surfaces. The included leakproof rigid plastic liner helps contain liquids and keep the surrounding area cleaner. Folding retainer bands securely hold liner bags in place and out of sight. The-16 gallon receptacle in Stardust Silver Metallic arrives fully assembled, making setup fast and easy.
People who bought this also bought
-
Product Code: RCP213192912 Stock Available
-
Product Code: HLMHLS50DSOAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: HLMHLS50DSIAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: HLMHLS04SSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: HLMHLS02SSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: RCP18836068 Stock Available
-
Product Code: RCP1867531CTAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: RM-9W22GRA12 Stock Available
-
Product Code: RCP9W2273BLUAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: RM-8170-88BLAAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: RM-3959GRA6 Stock Available
-
Product Code: RM-264360YEL6 Stock Available
-
Product Code: RCP1901982AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: RCP614600BGAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: RM-4608BLA2 Stock Available
-
Product Code: RM-2632YEL79 Stock Available
-
Product Code: COM-2632R8 Stock Available
-
Product Code: RCP1883564AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: RCP18834566 Stock Available
-
Product Code: RCP9W27BLU5 Stock Available
-
Product Code: RM-9173-88BLA10 Stock Available
-
Product Code: RM-3536GRA17 Stock Available
-
Product Code: RCP1971968AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: RCP19719569 Stock Available
-
Product Code: RCP1883563AVAILABLE! Call for Lead Time