‹ Prev
Next ›
X-Treme Rubber Bands, Size 117b, 0.08" Gauge, Lime Green, 1 Lb Box, 200/box
AVAILABLE! Call for Lead Time
Non-Returnable
- Latex-free rubber bands made from a type of synthetic rubber called EPDM (Ethylene Propylene Diene Monomer).
- EPDM gives the bands outstanding properties that make it resilient to UV, heat, ozone, weather and age.
- Ideal for a wide range of applications.
- Recommended for home, office and recreational use.
$16.05
Product Details
General Information
| Pack Weight | 1 lb |
| Product Color | Lime Green |
| Width | 0.1" |
| Product Name | X-treme Rubber Bands |
| Packaged Quantity | 200 / Box |
| Length | 7" |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Country of Origin | United States |
| Assembly Required | No |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Pins/Clips/Fasteners |
Description
Latex-free rubber bands made from a type of synthetic rubber called EPDM (Ethylene Propylene Diene Monomer). This type of rubber gives the bands outstanding properties that make it resilient to UV, heat, ozone, weather and age. Each 7" x 1/8" band has built-in longevity and offers a wide range of applications for home, office and recreational use.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: ALL3733810 Stock Available
-
Product Code: ALL373363 Stock Available
-
Product Code: ALL371965 Stock Available
-
Product Code: ALL3717617 Stock Available
-
Product Code: ALL2633533 Stock Available
-
Product Code: ALL2540570 Stock Available
-
Product Code: ALL24335124 Stock Available
-
Product Code: ALL2419511 Stock Available
-
Product Code: ALL24165AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ALL24145AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ALL2140544 Stock Available
-
Product Code: ALL2432580 Stock Available
-
Product Code: ALL24315AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ALL24305AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ALL24085AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ALL20335AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ALL007009 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.