‹ Prev
Next ›
Waterproof Shipping Labels With Trueblock And Sure Feed, Laser Printers, 3.33 X 4, White, 6/sheet, 50 Sheets/pack
AVAILABLE! Call for Lead Time
Non-Returnable
- Durable, waterproof, UV-resistant polyester labels provide strong protection from harsh environments and conditions -- resisting moisture, scuffing, tearing and smudging.
- Ultrahold® Adhesive sticks to more tough surfaces ensuring your label doesn't fall off your package.
- Labels with TrueBlock® Technology are guaranteed to completely cover everything underneath so you can re-use mailing tubes, boxes and more!
- Extra-strong adhesive adheres to metal, plastic, glass and more.
- Easy to customize with free templates and designs from Avery® Design & Print.
- 8.5" x 11" sheets for laser printers.
$71.17
Product Details
General Information
| Adhesive Type | Permanent |
| Label Width | 3 21/64" |
| Label Length | 4" |
| Finishing | Matte |
| Shape | Rectangle |
| Total Number of Labels | 300 |
| Number of Labels per Sheet | 6 |
| Number of Sheets | 50 |
| Product Material | Film |
| Product Color | White |
| Print Technology | Laser |
| Product Line | TrueBlock |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Packaged Quantity | 5 |
| Product Name | Waterproof Labels, 3-1/3" x 4" , 300 Total (05524) |
| Features | Permanent Adhesive ~ Customizable ~ Stick & Stay ~ Jam Resistant ~ Scuff Resistant ~ Tear Resistant ~ Smudge Resistant |
| Manufacturer | Avery |
| Country of Origin | Mexico |
Product Information
| Brand | Avery |
| Type | Shipping Label |
Description
Don't let a little rain or snow worry you when you need to send a package. Waterproof labels stand up to the toughest environmental conditions and extreme temperatures, while resisting scuffs, tears and smudges, so they remain easy to read. Ultrahold® Adhesive sticks to more tough surfaces: metal, plastic, glass and more, ensuring your label doesn't fall off your package. They also resist. TrueBlock® Technology completely covers everything underneath your label, so you can reuse boxes, mailing tubes and more. With free printable templates and designs from Avery® Design & Print, you can create custom labels with sharp text and graphics in minutes. Waterproof and UV-resistant. 8.5" x 11" sheets for laser printers.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.