‹ Prev
Next ›
Waterproof Address Labels With Trueblock And Sure Feed, Laser Printers, 1 X 2.63, White, 30/sheet, 50 Sheets/pack
AVAILABLE! Call for Lead Time
- Durable, waterproof, UV-resistant polyester labels provide strong protection from harsh environments and conditions -- resisting moisture, scuffing, tearing and smudging.
- Ultrahold® Adhesive sticks to more tough surfaces ensuring your label doesn't fall off your package.
- Labels with TrueBlock® Technology are guaranteed to completely cover everything underneath so you can re-use mailing tubes, boxes and more!
- Extra-strong adhesive adheres to metal, plastic, glass and more.
- Easy to customize with free templates and designs from Avery® Design & Print.
- 8.5" x 11" sheets for laser printers.
$71.17
Product Details
General Information
| Adhesive Type | Permanent |
| Finishing | Matte |
| Label Length | 2 5/8" |
| Label Width | 1" |
| Shape | Rectangle |
| Total Number of Labels | 1500 |
| Number of Sheets | 50 |
| Number of Labels per Sheet | 30 |
| Product Material | Film |
| Print Technology | Laser |
| Product Color | White |
| Product Line | TrueBlock |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Packaged Quantity | 5 |
| Product Name | 1" x 2-5/8" Labels, Ultrahold, 1,500 Labels (5520) |
| Features | Permanent Adhesive ~ Durable ~ Stick & Stay ~ Customizable ~ Scuff Resistant ~ Tear Resistant ~ Smudge Resistant ~ Jam Resistant |
| Manufacturer | Avery |
| Country of Origin | Mexico |
Product Information
| Brand | Avery |
| Type | Address Label |
Description
Don't let a little rain or snow worry you when you need to send a package. Waterproof labels stand up to the toughest environmental conditions and extreme temperatures, while resisting scuffs, tears and smudges, so they remain easy to read. Ultrahold® Adhesive sticks to more tough surfaces: metal, plastic, glass and more, ensuring your label doesn't fall off your package. They also resist. TrueBlock® Technology completely covers everything underneath your label, so you can reuse boxes, mailing tubes and more. With free printable templates and designs from Avery® Design & Print, you can create custom labels with sharp text and graphics in minutes. Waterproof and UV-resistant. 8.5" x 11" sheets for laser printers.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE526069 Stock Available
-
Product Code: AVE156953 Stock Available
-
Product Code: AVE1566039 Stock Available
-
Product Code: AVE598038 Stock Available
-
Product Code: AVE597261 Stock Available
-
Product Code: AVE5971108 Stock Available
-
Product Code: AVE597084 Stock Available
-
Product Code: AVE566729 Stock Available
-
Product Code: AVE51953 Stock Available
-
Product Code: AVE15667AVAILABLE! Call for Lead Time
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.